
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 µF |
| Dielectric Material | |
| Flammability Rating | |
| Mounting Style | |
| operating temperature | |
| pin count | |
| rohs status | |
| reach svhc compliance | |
| size height | |
| voltage rating dc | |
| voltage rating ac | |
| capacitance tolerance | |
| equivalent series resistance esr | |
| Tolerance | 10 % |
| Height - Seated (Max) | 37 mm |
| RoHS | Compliant |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Dielectric | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating (DC) | 1.25 kV |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating (AC) | 500 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
Stock: 34
Distributors
pcbx
Unit Price$11.05895
Ext.Price$11.05895
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $11.05895 | $11.05895 |
